Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Filmové poznámky (4.) - Znásilnění antické mytologie

6. 04. 2012 23:37:29
Antická mytologie tvoří základ evropské civilizace. A byli to evropští osadníci, kteří vybudovali základy Spojených států amerických. Příběhy o antických hrdinech, bozích a monstrech si přenesli sebou a zvláště ve dvacátém století se antické báje staly vydatným zdrojem pro hollywoodské scénáristy. Staré klasiky Souboj Titánů nebo Jáson a Argonauti se k dávné mytologii chovaly s jistou pokorou a věci, v těchto filmech zasazené do pohádkového rámce, v mnohém skutečně s antickými předlohami korespondovaly.
Olymp podle Hollywoodu. Kýč jak bič.Olymp podle Hollywoodu. Kýč jak bič.

V posledních letech se v Hollywoodu začali k antickým námětům vracet. S tím, jak se posunuly technologie a navýšily rozpočty, jakoby ale zmizela úcta k historickému dědictví a i když se scénář zaklíná „nějakou“ antickou bájí, často vytváří spíše mišmaš všeho možného.

Remake Souboje Titánů – no, dejme tomu. Udělal z původní pohádky akční podívanou, ale zároveň se dopustil dvou velkých prohřešků: Z Medúzy udělal pohlednou slečnu (ona by asi ošklivá babice s hady místo vlasů netáhla) a barva koně Pegase se, bez jediného slůvka vysvětlení, změnila z bílé v černou. Asi bílá nebyla pro hrdinu Persea, zde vystavěný jako akční bijec, dost „drsňácká“ a bílý, okřídlený oř by mu ničil image.

Dalším pokusem o znásilnění antické mytologie, v tomto případě definitivně dokonaný, je Válka bohů. Scénáristé do jednoho vizuálně opulentního příběhu nacpali hrdinu Thesea, Titány uvězněné v Tartaru, jejich osvobození a střet starého, bohy ovládaného světa, a světa nového, který by měl patřit lidem. Námět, který spíše připomíná báje severské, než antické. Už český překlad názvu filmu (původně Immortals – mnohem výstižnější než česká Válka bohů) v mých očích spíše odkazuje k Ódinově partě z Valhally, než ke vznešeným obyvatelům Olympu.

Vyjasněme si na začátek, co nám o obou stěžejních prvcích příběhu filmu Válka světů, hrdinovi Theseovi a Titánech, praví samotná mytologie:

Théseus, podle některých zdrojů syn samotného Poseidona (film naznačuje, že byl mohl dokonce být Diův syn!), po Heráklovi (bojovali společně proti Amazonkám) nejstatečnější řecký rek. K jeho nejslavnějším činům patřilo, vedle zabití množství mytických příšer, hlavně zabití Minotaura. Ano, Théseus je ten slavný bojovník, kterému zachránila život Ariadnina nit. Jediným faktem, zakotveným v mytologii a přeneseným do filmu, je jméno jeho manželky, kterou byla Faidra. Ve Válce bohů je z Thésea spíše něco jako lidový bojovník, bohy vyvolený jedinec, mající za úkol zachránit Řecko. Kam by ve svém krátkém životě měl nacpat nekonečnou řadu hrdinských činů, scénáristé nedomyseli.

Titáni, synové matky země Gáie a boha Úrana. Celkem jich bylo šest, Ókeános, Koios, Hyperión (a ejhle! Scénársité použili jméno jednoho z Titánů pro hlavní zápornou postavu s gustem ztvárněnou Mickeym Rourkem), Krios, Íapetos a Kronos. Kronos, po jistou dobu vládce nad světem byl svržen Diem a za trest svržen do Tartaru. O tom, že by byli Titáni někdy osvobozeni, jsem nenašel zmínku. Ve filmu se počet Titánů značně rozrostl a změnili se z „prvotních, starých, bohů“ v bandu nepřemožitelných antických ninjů, kteří dovedou obyvatelům Olympu řádně zatopit a výrazně omezit jejich počty.

Spojení těchto dvou motivů do podivného celku a přidání pseudo-mytologického Eperijského luku (zbraň nekonečné síly, která dovede Titány osvobodit) a tématu „národně-osvobozeneckého“ boje vede k naprosté degradaci asi nejpropracovanější mytologie v lidských dějinách. Nemám nic proti drobným úpravám bájí. Proč ne. Ale pokud scénáristé neprokážou alespoň základoškolské znalosti a slepě vyberou „nějaká“ jména a dosadí je do celkem vratkého celku, jsem proti. O neschopnosti (a neskutečném podceňování diváků) autorů filmu svědčí zejména fakt, že se z Poseidona a Athény staly Diovy děti. Jsem pobouřen.

Hollywood by se měl antice vyhýbat velkým obloukem. Nesvědčí to ani jednomu. Zejména mladším divákům je do hlav zasévána mylná představa o řecké mytologii. A Hollywood snižuje v očích vzdělanějších diváků sám sebe. Válka bohů už překračuje hranice „lehkého, nenáročného filmu“ takovým způsobem, že se příště budu hrůzou otřásat, uvidím-li spojení antika + Hollywood.

Autor: Jiří Vladimír Matýsek | pátek 6.4.2012 23:37 | karma článku: 11.81 | přečteno: 1272x

Další články blogera

Jiří Vladimír Matýsek

Roxette: Good Karma (2016) - Labutí píseň devadesátkových hitmakerů?

Švédská legenda inteligentního popu devadesátých let končí. Těžké onemocnění zpěvačky Marie Fredriksson jim neumožňuje dále pokračovat ve společné hudební kariéře.

4.6.2016 v 10:41 | Karma článku: 10.20 | Přečteno: 476 | Diskuse

Jiří Vladimír Matýsek

Tonya Graves a její bluesové kořeny

Čas od času se z čistajasna vynoří deska, která sice zůstává posluchačskou většinou nepovšimnuta, je však do jisté míry perlou, která svou zářivostí přesvítí mnohem klíčovější tituly.

18.2.2016 v 18:54 | Karma článku: 4.87 | Přečteno: 140 | Diskuse

Jiří Vladimír Matýsek

Strhávání model: Adele

Když někomu sáhnete na modlu, poznáte to. Fanatismus, s jakým se do mého nesouhlasného komentáře k nové desce Adele pustili její fanoušci, mě napevno utvrdil v tom, co jsem v diskuzním příspěvku naznačoval.

14.2.2016 v 20:24 | Karma článku: 11.36 | Přečteno: 510 | Diskuse

Jiří Vladimír Matýsek

Noví Coldplay - pořád stejně, ale v podstatě dobře

Minimálně jedna věc se však britské pop(rockové) kapele Coldplay upřít nedá - pánové nekecají a dělají.

11.1.2016 v 17:23 | Karma článku: 3.04 | Přečteno: 100 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Vlasta Fišrová

Jak jsem hrála ve filmu

Krušného horory režiséra Petra Mikšíčka mají pokračování, z hor Krušných se přesouváme do hor Doupovských, kde se na jednom z kopců nachází zvláštní ornament. Vysázený z buků kdysi před lety, zajímavý pro záhadology.

17.10.2017 v 10:53 | Karma článku: 3.57 | Přečteno: 123 | Diskuse

Karel Sýkora

Vzestup civilizace – Řekové

Řekové jsou indoevropský národ, který dnes obývá především Řecko, dále žijí jeho příslušníci na Kypru, v Albánii, Itálii a Egyptě a má přibližně 15 miliónů členů.

17.10.2017 v 9:17 | Karma článku: 2.65 | Přečteno: 80 |

Milena Zelenková

Recyklace herců a účinkujících v našich televizích je už totálně absurdní

Nejlépe problém s nedostatkem nových tváři vyřešil pan ředitel Soukup na Barrandově. Tvoří pořady podle okopírovaných modelů a dosazuje do hlavních rolí sám sebe a pár svých oblíbenců a to se vysílá celé dny. Dívá se na to někdo?

17.10.2017 v 9:02 | Karma článku: 29.85 | Přečteno: 1413 | Diskuse

Přemysl Čech

Rozhovor s mladým italským barytonistou Gabriele Nanim k vydání jeho profilového CD

Gabriele Nani, narozen 1979 v italském Bergamu. Lyrický barytonista, absolvent Konzervatoře Luciana Pavarottiho v Modeně. Vyhledávaný intepret děl Mozarta, Rossiniho, Pucciniho, Verdiho a jiných světových autorů.

17.10.2017 v 8:08 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 25 | Diskuse

Karel Sýkora

Vzestup civilizace – Římané

Jako Římané (latinsky Romani, Quirites) byli původně ve starověku označováni obyvatelé města Říma (latinsky Roma). Jak se šířila římská nadvláda, přešlo toto pojmenování na všechny obyvatele Itálie.

17.10.2017 v 6:54 | Karma článku: 5.17 | Přečteno: 112 |
Počet článků 30 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 880

Doktorand v oboru česká literatura, prodejce v record storu, milovník kvalitní hudby a literatury, sběratel vinylových desek.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.