Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Filmové poznámky (4.) - Znásilnění antické mytologie

Antická mytologie tvoří základ evropské civilizace. A byli to evropští osadníci, kteří vybudovali základy Spojených států amerických.  Příběhy o antických hrdinech, bozích a monstrech si přenesli sebou a zvláště ve dvacátém století se antické báje staly vydatným zdrojem pro hollywoodské scénáristy. Staré klasiky Souboj Titánů nebo Jáson a Argonauti se k dávné mytologii chovaly s jistou pokorou a věci, v těchto filmech zasazené do pohádkového rámce, v mnohém skutečně s antickými předlohami korespondovaly.

Olymp podle Hollywoodu. Kýč jak bič.

V posledních letech se v Hollywoodu začali k antickým námětům vracet. S tím, jak se posunuly technologie a navýšily rozpočty, jakoby ale zmizela úcta k historickému dědictví a i když se scénář zaklíná „nějakou“ antickou bájí, často vytváří spíše mišmaš všeho možného.

Remake Souboje Titánů – no, dejme tomu. Udělal z původní pohádky akční podívanou, ale zároveň se dopustil dvou velkých prohřešků: Z Medúzy udělal pohlednou slečnu (ona by asi ošklivá babice s hady místo vlasů netáhla) a barva koně Pegase se, bez jediného slůvka vysvětlení, změnila z bílé v černou. Asi bílá nebyla pro hrdinu Persea, zde vystavěný jako akční bijec, dost „drsňácká“ a bílý, okřídlený oř by mu ničil image.

Dalším pokusem o znásilnění antické mytologie, v tomto případě definitivně dokonaný, je Válka bohů. Scénáristé do jednoho vizuálně opulentního příběhu nacpali hrdinu Thesea, Titány uvězněné v Tartaru, jejich osvobození a střet starého, bohy ovládaného světa, a světa nového, který by měl patřit lidem. Námět, který spíše připomíná báje severské, než antické. Už český překlad názvu filmu (původně Immortals – mnohem výstižnější než česká Válka bohů) v mých očích spíše odkazuje k Ódinově partě z Valhally, než ke vznešeným obyvatelům Olympu.

Vyjasněme si na začátek, co nám o obou stěžejních prvcích příběhu filmu Válka světů, hrdinovi Theseovi a Titánech, praví samotná mytologie:

Théseus, podle některých zdrojů syn samotného Poseidona (film naznačuje, že byl mohl dokonce být Diův syn!), po Heráklovi (bojovali společně proti Amazonkám) nejstatečnější řecký rek. K jeho nejslavnějším činům patřilo, vedle zabití množství mytických příšer, hlavně zabití Minotaura. Ano, Théseus je ten slavný bojovník, kterému zachránila život Ariadnina nit.  Jediným faktem, zakotveným v mytologii a přeneseným do filmu, je jméno jeho manželky, kterou byla Faidra. Ve Válce bohů je z Thésea spíše něco jako lidový bojovník, bohy vyvolený jedinec, mající za úkol zachránit Řecko. Kam by ve svém krátkém životě měl nacpat nekonečnou řadu hrdinských činů, scénáristé nedomyseli.

Titáni, synové matky země Gáie a boha Úrana. Celkem jich bylo šest, Ókeános, Koios, Hyperión (a ejhle! Scénársité použili jméno jednoho z Titánů pro hlavní zápornou postavu s gustem ztvárněnou Mickeym Rourkem), Krios, Íapetos a Kronos. Kronos, po jistou dobu vládce nad světem byl svržen Diem a za trest svržen do Tartaru. O tom, že by byli Titáni někdy osvobozeni, jsem nenašel zmínku. Ve filmu se počet Titánů značně rozrostl a změnili se z „prvotních, starých, bohů“ v bandu nepřemožitelných antických ninjů, kteří dovedou obyvatelům Olympu řádně zatopit a výrazně omezit jejich počty.

Spojení těchto dvou motivů do podivného celku a přidání pseudo-mytologického Eperijského luku (zbraň nekonečné síly, která dovede Titány osvobodit) a tématu „národně-osvobozeneckého“ boje vede k naprosté degradaci asi nejpropracovanější mytologie v lidských dějinách. Nemám nic proti drobným úpravám bájí. Proč ne. Ale pokud scénáristé neprokážou alespoň základoškolské znalosti a slepě vyberou „nějaká“ jména a dosadí je do celkem vratkého celku, jsem proti. O neschopnosti (a neskutečném podceňování diváků) autorů filmu svědčí zejména fakt, že se z Poseidona a Athény staly Diovy děti. Jsem pobouřen.

Hollywood by se měl antice vyhýbat velkým obloukem. Nesvědčí to ani jednomu. Zejména mladším divákům je do hlav zasévána mylná představa o řecké mytologii. A Hollywood snižuje v očích vzdělanějších diváků sám sebe. Válka bohů už překračuje hranice „lehkého, nenáročného filmu“ takovým způsobem, že se příště budu hrůzou otřásat, uvidím-li spojení antika + Hollywood.

Autor: Jiří Vladimír Matýsek | pátek 6.4.2012 23:37 | karma článku: 13,37 | přečteno: 1366x
  • Další články autora

Jiří Vladimír Matýsek

Roxette: Good Karma (2016) - Labutí píseň devadesátkových hitmakerů?

Švédská legenda inteligentního popu devadesátých let končí. Těžké onemocnění zpěvačky Marie Fredriksson jim neumožňuje dále pokračovat ve společné hudební kariéře.

4.6.2016 v 10:41 | Karma: 11,40 | Přečteno: 534x | Diskuse| Kultura

Jiří Vladimír Matýsek

Tonya Graves a její bluesové kořeny

Čas od času se z čistajasna vynoří deska, která sice zůstává posluchačskou většinou nepovšimnuta, je však do jisté míry perlou, která svou zářivostí přesvítí mnohem klíčovější tituly.

18.2.2016 v 18:54 | Karma: 7,11 | Přečteno: 153x | Diskuse| Kultura

Jiří Vladimír Matýsek

Strhávání model: Adele

Když někomu sáhnete na modlu, poznáte to. Fanatismus, s jakým se do mého nesouhlasného komentáře k nové desce Adele pustili její fanoušci, mě napevno utvrdil v tom, co jsem v diskuzním příspěvku naznačoval.

14.2.2016 v 20:24 | Karma: 11,69 | Přečteno: 526x | Diskuse| Kultura

Jiří Vladimír Matýsek

Noví Coldplay - pořád stejně, ale v podstatě dobře

Minimálně jedna věc se však britské pop(rockové) kapele Coldplay upřít nedá - pánové nekecají a dělají.

11.1.2016 v 17:23 | Karma: 5,52 | Přečteno: 106x | Diskuse| Kultura

Jiří Vladimír Matýsek

Mudrování nad kvalitní televizí

Otázka "Co jekvalitní televize" zaměstnává televizní vědce už let. Cca od poloviny devadesátých let dává prudký rozvoj televize nekončící řadu podnětů, které pohled na to, co se za tímto pojmem skutečně ukrývá.

10.5.2015 v 18:11 | Karma: 8,14 | Přečteno: 426x | Diskuse| Média
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Podmínky míru musí určit Ukrajina, říká ministryně obrany Černochová

29. dubna 2024

Premium Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) o sbírce na munici pro Ukrajinu, komunikaci náčelníka...

Vědmy jdou do akce. Mladé dronařky tvrdě cvičí a chystají se na Rusy

29. dubna 2024

Premium Ukrajina (od zpravodajů iDNES.cz) Válka na Ukrajině je v nemalé míře válkou dronů a technologií. Ukrajina, ale i Rusko je vyvíjejí,...

Americkou Oklahomu a okolní státy zasáhla série tornád. Úřady hlásí čtyři mrtvé

28. dubna 2024  22:16

Nejméně čtyři mrtvé si vyžádala série tornád, která od sobotního večera zasáhla Oklahomu. Podle...

Nikdy nekončící hrozba. Finsko si zvyká na nový vztah s Ruskem

28. dubna 2024  20:49

Ozbrojení finští pohraničníci na běžkách střeží východní část země, nejnovější a nejdelší hranici...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 30
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 933x
Doktorand v oboru česká literatura, prodejce v record storu, milovník kvalitní hudby a literatury, sběratel vinylových desek.